Yarı İletken Üretiminde Temiz Odaların Önemi

Temiz odalar sadece hastaneler, ilaç ve gıda üretimi gibi insan sağlığını ilgilendiren alanlarla sınırlı kalmazlar. Ayrıca günlük yaşamımızın önemli bir parçası olan alanlarda da önemli bir rol oynarlar. Örneğin, televizyon ekranları, gözlük çerçeveleri imalatı, plastik sanayisi, otomobil kaportalarının boyanması, kırılmaz emniyet camlarının üretimi, mercek kaplaması gibi alanlarda temiz odaların gerekliliği ortaya çıkar. Ayrıca, bilgisayarlar, dijital fotoğraf makineleri, cep telefonları, televizyonlar, yüksek duyarlı sensörler gibi cihazların üretiminde kullanılan yarı iletkenlerin araştırılması, geliştirilmesi ve endüstriyel olarak üretilmesinde temiz odaların önemi büyüktür.

Hastaneler, ilaç ve gıda üretiminde toz taneciklerinden daha çok mikroorganizmaların tutunabildiği en az 0,3 µm büyüklüğündeki toz taneciklerinin ortamda bulunmamasına önem verirler. Ancak yarı iletkenlerin üretildiği ortamlarda, mikroorganizmaların yanı sıra ürüne zarar verebilecek çok daha küçük, 0,1 µm büyüklüğündeki toz taneciklerinin de bulunmaması gereklidir. Bu nedenle, bu tür üretim alanlarının planlanması ve uygulanması uzmanlık gerektirir.

Özellikle yarı iletkenlerin sınıfına sokabileceğimiz Mikro Elektronik Mekanik Sistemler (MEMS) gibi alanlarda, sadece partikül sayısının değil aynı zamanda personel ve proses akışının tasarımı, çapraz kirlenmenin önlenmesi, sıcaklık ve nem kontrolü gibi birçok faktör de önemlidir. Bu tesislerde, belirli nem oranının aşılması veya sıcaklık sabitinin sağlanmaması gibi durumlar, ürüne zarar verebilir.

Yarı iletken araştırma ve üretim tesislerinde sağlanması gerekenler, genel temizoda tesislerinden farklıdır. Örneğin, çok dar sıcaklık ve nem toleranslarının her türlü hava şartında sağlanması, moleküler kirlenmeye sebep olmayacak malzemelerin kullanılması gibi ek gereksinimler vardır.

Bu tür tesislerin işletme masrafları oldukça yüksektir ve enerji tasarrufu önlemlerinin alınması önemlidir. Yatırımcının bu tesisler için yapacağı yatırımın maliyetinin farkında olması gereklidir çünkü gereken şartlar sağlanmadığı takdirde, yapılan tüm emekler boşa gidebilir.